fbpx
W tym artykule dowiesz się co to jest opłata ZAIKS za wesele, kto i dlaczego musi zakupić licencję ZAIKS za publiczne odtwarzanie utworów na weselu. DJ Raf-Party

Przygotowania do przyjęcia weselnego to zawsze jest bardzo duże wyzwanie dla każdej pary młodej. Wszystko dlatego, że wesele to bardzo ważne wydarzenie w ich życiu oraz rodziny, wiec każdy detal musi być dopięty na ostatni guzik. Oprócz załatwiania organizacyjnych spraw związanych z weselem, których w zasadzie jest sporo. Bardzo ważną kwestią na weselu jest oprawa muzyczna przyjęcia weselnego. Muzyka na weselu jest niesamowicie ważną kwestią. Bez niej, tak naprawdę nie wyobrażamy sobie wesela do białego rana. Niektóre pary młode decydują się na orkiestrę, ale są też i takie pary młode, które wybierają DJ na wesele. Ok skoro mamy, już ustalone, kto zagra na przyjęciu weselnym, to jeszcze ważną kwestią jest jak opłata ZAIKS za wesele. Postaram się tutaj wyjaśnić, co to jest ZAIKS, kto go płaci i jak zawrzeć umowę elektroniczną lub papierową i wykupić licencję za publiczne odtwarzanie utworów na przyjęcie weselne.

Co to jest w ogóle ZAIKS?

ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to stowarzyszenie autorów oraz największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki, a także wydawców muzycznych. ZAiKS pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Głównym zadaniem jest ochrona prawa  autorskiego z naciskiem na zbiorowe zarządzanie rozwój i twórczość oraz jeszcze lepszą ochronę.
Para młoda może powiedzieć Ok, a co to ma wspólnego z moim weselem? Pozwolę rozwiać wasze wątpliwości. Więc tak, gdyby nie ZAIKS, każdemu artyście z osobna musielibyśmy zapłacić tantiemy za odtwarzany jego utwór na naszym weselu. Tutaj z pomocą przychodzi ZAIKS, który tak naprawdę zrobi to za nas i to oni się rozliczą z twórcami.

W Polsce działają, aż 4 organizacje działające na rzecz twórców:

  1. ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  2. ZPAV – Związek Producentów Audio-Video
  3. STOART – Związek Artystów Wykonawców
  4. SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych

Kto powinien opłacić ZAIKS za oprawę muzyczną wesela?

Wiele par młodych nie za bardzo wie, kto powinien zrobić opłatę ZAIKS za wesele. Bardzo często przyszłe pary młode pytają się mnie na spotkaniach oraz w zapytaniach mailowych. Czy ja opłacam ZAIKS za oprawę muzyczną? Większość par młodych wskazywała swoimi sugestiami, że opłata ZAIKS za wesele należy do obowiązku DJ. Wcale tak do końca nie jest. Otóż podpisując umowę z profesjonalny DJ na wesele, często można spotkać stosowny zapis w podczas podpisywania umowy. Zapis ten mówi o tym, iż zleceniodawca, czyli w tym wypadku para młoda jest zobowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu praw autorskich na rzecz Stowarzyszenia Autorów “ZAIKS”. Dzieje się tak dlatego, że w świetle prawa to para młoda jest głównym organizatorem, a dla ZAIKS’u to jest właśnie istotne. Stąd też tak naprawdę to na was spada obowiązek wykupienia odpowiedniej licencji i zapłacenia kwoty.

Uwaga na specjalne licencje ZAIKS, których nie ma

Zdarza się, że ZAIKS udziela stałą licencję lokalom weselnym. Możliwe wtedy jest, że lokal doliczy to do swojej usługi. Warto zapytać Menagera Restauracji, czy dany lokal posiada stała licencję. Powiem szczerze, że słyszałem też nieprawdziwą informację jakoby DJ’e mieli stałą licencję ZAIKS. Zdarzyło mi się też widzieć posty reklamujących się zespołów lub DJ’ów na grupach weselnych, a konkretniej, jak niektórzy DJ’e pisali nieprawdziwe informacje odnośnie posiadania licencji. Dokładnie mowa o tym, że posiadają specjalną licencję ZAIKS, w którym to para młoda jest zwolniona z opłaty. Otóż niestety jest to nieprawda. Obsługa muzyczna nie jest związana z jednym miejscem. Każdy DJ, czy zespół muzyczny pracują mobilnie w różnych miejscach. Dlatego nie ma czegoś takiego jak specjalna licencja ZAIKS, którą się czasem dumnie chwalą DJ’e, czy zespoły, gdyż coś takiego zwyczajnie nie istnieje.

Jaka jest kara w przypadku, gdy opłata ZAIKS na wesele nie zostanie wykupiona na Wasze Przyjęcie Weselne?

Nie chciałbym tutaj straszyć nikogo, ale proszę pamiętać, że nie ma martwego prawa, a nieznajomość prawa szkodzi. Kontrole na weselach przez inspektora ZAIKS zdarzają się, lecz wcale nie jest powiedziane, że musi się ona odbyć akurat właśnie u Ciebie. Jako profesjonalny DJ zawsze na spotkaniu organizacyjnym z Parą Młodą wspominam o licencji ZAIKS, która jest obowiązkiem dla organizatora imprezy weselnej, czyli Nowożeńcy.
Oto co nam może grozić w przypadku kiedy opłata ZAIKS za wesele nie zostanie wykupiona przez Parę Młodą?

  • Kara finansowa: podwójnie lub potrójnie naliczona opłata (Art. 79. Ochrona autorskich praw majątkowych)
  • Ograniczenie wolności i pozbawienie wolności (Art. 115. Naruszanie cudzych praw autorskich)

Patrząc na to, że przyjęcie weselne to bardzo ważny dzień w życiu Pary Młodej oraz zaproszonych gości. Dlatego myślę i uważam, że dla świętego spokoju warto mieć licencję ZAIKS na wesele, bo nie ma sensu w tym dniu stresować się, a w razie kontroli na weselu mieć jakieś nie przyjemności. Powiem szczerze, że zakup licencji ZAIKS to nie są to jakieś mega duże koszty patrząc na całokształt inwestycji, jakim jest organizacja przyjęcia weselnego.

Jak zawrzeć umowę na licencję publicznego odtwarzania utworów na wesele w formie papierowej?

W dzisiejszych czasach mamy na tyle możliwość, że umowę na publiczne odtwarzanie utworów na weselu możemy wykonać sami. Wystarczy wejść w na stronę pod adres https://zaiks.org.pl/licencje/uzyskaj-licencje rozwinąć pasek Potrzebuję licencję, ponieważ po czym wybrać Organizuję imprezę (imprezy). Pojawi nam się tutaj drugi pasek Określ Rodzaj imprezy, który trzeba rozwinąć. Teraz klikamy na pierwszą pozycję, czyli Imprezy okolicznościowe z muzyką do tańca (studniówki, wesela, bankiety, bale itp.)
W punkcie 3 musimy wybrać nasze województwo, powiat oraz gminę. Kiedy to już zrobimy pokażą nam się pełne dane kontaktowe Dyrekcji, Biura Terenowego oraz dane kontaktowe do inspektora. 
W ten właśnie sposób możemy pobrać ze strony odpowiedni wzór umowy oraz wniosek o udzielenie licencji, gdzie trzeba wypełnić i wysłać pocztą polską. Umowę z ZAIKSEM możemy także zrealizować telefonicznie kontaktując się z rejonowym inspektorem odpowiednio przydzielonym dla każdego województwa.

Poniżej przedstawiam w kilku krokach jak uzyskać wniosek oraz wzór umowy.

Krok 1 Zacznij od wybrania licencji

Krok 2 Określ jaką licencję potrzebujesz

Krok 3 Określ rodzaj imprezy

Krok 4 Pobierz i wypełnij dokumenty

Jak zawrzeć umowę online na licencję publicznego odtwarzania utworów na wesele w formie elektronicznej?

Krok pierwszy zakładamy konto

Umowę online na publiczne odtwarzanie utworów na wesele, możemy zawrzeć w bardzo prosty sposób. Wchodzimy pod adres https://online.zaiks.org.pl/oblicz-kup-licencje i polecam od razu założyć konto jako kontrahent. Konto się zakłada dosłownie w prostych 6 etapach. Należy podać swoje dane, imię nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu,  adres e-mail itd…
Następnie mając już założone konto, możemy przejść dalej do wypełnienia formularza.

Krok drugi przechodzimy do korzystanie z utworów „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych.

Klikamy po lewej stronie na oblicz licencje. Teraz pokaże nam się publiczne wykorzystanie utworów. Musimy dokonać właściwego wyboru dla naszej licencji, którą chcemy zakupić. Wybieramy pierwszą z góry, czyli Korzystanie z utworów „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych. Klikamy obok w ikonę z kalkulatorem obliczenie opłaty. Naszym następnym etapem jest wypełnienie potrzebnych danych w formularzu.

Krok trzeci wypełniamy formularz

Wypełniamy formularz zaczynając od tego, że musimy określić rodzaj imprezy (Wesele, Zabawa Sylwestrowa, Studniówka Inna impreza taneczna), ilość osób na imprezie, rodzaj muzyki (muzyka będzie odtwarzana lub grana na żywo przez zespół). Rodzaj lokalu tu musimy określić, gdzie odbędzie się impreza weselna (dom weselny, restauracja, remiza, świetlica lub na wolnym powietrzu). Następną pozycję Impreza w ramach prowadzonej dział. kulturalne możemy pominąć ustawiając na Nie. Wpisujemy w pozycji Gmina i Miejscowość, w której odbędzie się impreza weselna. Jeśli wesele będzie z poprawinami wybieramy Tak jeśli bez poprawin wybieramy Nie. Gdy już mamy wszystkie pozycje wypełnione klikamy Oblicz. System automatycznie obliczy wysokość opłaty.

Przykładowe wyliczenie licencji ZAIKS na wesele

W moim przykładowym przypadku system obliczył, że licencja ZAIKS przy wyborze muzyki z DJ (odtwarzana muzyka) na imprezie weselnej dla 100 osób w Restauracji w Oleśnicy wysokość opłaty wyniesie 200,65 zł. To wszystko teraz należy opłacić licencje, a na meila przyjdzie gotowa umowa w pliku PDF.

Poniżej przedstawiam w kilku krokach jak uzyskać licencje ZAIKS online na wesele.

Krok 1 Założenie konta

Krok 2 Wybranie formularza

Krok 3 Wypełnienie danych

Krok 4 Obliczenie opłaty

Autor

DJ Raf-Party

Cześć nazywam się Rafał i reprezentuję Raf-Party. Jestem doświadczonym DJ z ponad 15 letnim stażem za konsolą. Zajmuję się profesjonalną oprawą muzyczną wesel oraz imprez okolicznościowych. Moją pasją jest muzyka, stąd też uwielbiam prowadzenie wszelkich imprez w różnych wydaniach.

Góra